بیمه دیجیتال
رسانه بیمه و اینشورتک ایران

استقبال یک میلیون نفر از طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث / طرح‌های بخشودگی، ابزاری برای کاهش خطر بدون بیمه‌ها

مسئله وسایل نقلیه بیمه نشده مسئله‌ای بغرنج است که می‌تواند خسارت‌های زیادی را به جامعه تحمیل کند. طبق آمار رسمی صندوق خسارت بدنی در شرایط کنونی کشور عدم تناسب نرخ تورم با درآمدها موجب شده خودروها و موتورسیکلت‌های زیادی بدون این‌که بیمه شوند، مورد استفاده قرار گیرند که همین وضعیت می‌تواند تبعات بسیار سنگینی داشته ‌باشد.

هم‌اکنون نزدیک به ۱۱میلیون وسیلۀ نقلیه سواری، موتورسیکلت، بارکش و… بدون پوشش بیمه شخص ثالث در حال تردد در خیابان‌ها و جاده‌های کشور هستند. در آخرین طرح بخشودگی صددرصدی جرایم انواع وسائل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث، دارندگان حدود یک میلیون وسیله نقلیه توانستند از این شرایط ویژه بهره‌مند شوند و بدون پرداخت جریمه، بیمه‌نامه شخص ثالث خریداری کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی به نقل از صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، این استقبال در طرح بخشودگی جرایم بیمه‌نامه شخص ثالث در پی پیشنهاد بیمه مرکزی و موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی محقق شده است.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده از سوی بیمه مرکزی، در بازه اول این طرح بخشودگی که از ۱۵ آبان تا ۱۳ آذر و مخصوص دارندگان موتورسیکلت و ماشین‌آلات کشاورزی تعیین و اجرا شده بود، حدود ۱۰۰هزار موتورسیکلت و ۵هزار ماشین‌آلات کشاورزی توانستند نسبت به خرید بیمه‌نامه معتبر اقدام کنند.

همچنین در بازه دوم این طرح نیز که به مدت ۱۷ روز از ۱۳ آذر تا ۳۰ آذر و با هم‌افزایی ظرفیت‌های رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی مختلف ادامه پیدا کرد، دارندگان حدود ۸۰هزار موتور سیکلت و ۸هزار ماشین آلات کشاورزی و صاحبان حدود ۸۰۰هزار دستگاه از سایر انواع وسایل نقلیه موفق شدند بدون پرداخت جریمه، بیمه‌نامه خود را خریداری کنند. بنابر‌این گزارش و بر اساس اطلاعات موجود نزد بیمه مرکزی، حدود ۱ میلیون وسیله نقلیه فاقد بیمه‌نامه از این طرح بهره‌مند و به جمع دارندگان بیمه‌نامه شخص ثالث اضافه شدند؛ که از این پس با پشتوانه بیمه نامه شخص ثالث تردد کرده و در صورت وقوع حادثه، شرکت‌های بیمه برای جبران خسارت‌های وارده، در کنار آنها خواهند بود.

خسارات ناشی از حوادث رانندگی وسائل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث، سالانه هزاران میلیارد تومان به اقتصاد ملی و خانوارها زیان وارد می‌کند و علاوه‌بر این دارندگان این‌گونه وسائل بیشتر در معرض مجازات‌هایی از قبیل حبس و جریمه هستند، لذا صدور بیمه‌نامه شخص ثالث برای انواع وسایل نقلیه موتوری از خسارت‌های هنگفت و آسیب‌هایی که به جامعه وارد می‌شود جلوگیری خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.